Již zítra začátek pstruhařské sezony 2025
Začátek pstruhařské sezony
Dne 16. dubna oficiálně začíná nová pstruhařská sezona. Rybáři se tak mohou opět vydat k pstruhovým revírům, kde si mohou užít lov lososovitých ryb, zejména pstruhů obecných, duhových.
Připomínáme, že pro lov na pstruhových vodách je nutné mít platný rybářský lístek a povolenku k lovu. Prosíme všechny rybáře, aby dodržovali platná pravidla rybolovu a chránili přírodu kolem vodních toků.
Na co byste neměli před první návštěvou pstruhového revíru rozhodně zapomenout?
- Doklady k lovu ryb – to znamená povolenku k lovu a rybářský lístek. I když je touha poprvé nahodit hned po příchodu k revíru hodně silná, nezapomeňte také před prvním hodem zapsat docházku. Rovněž si ohlídejte, že z důvodu omezení týdenních docházek se v některých územních svazech datum při lovu lososovitých ryb kroužkuje.
- Povinná výbava – vždy musíte mít vyprošťovač háčků a míru na zjištění délky ryby. Ve většině územních svazů je rovněž povinný podběrák.
- Zkontrolovat si bližší podmínky výkonu rybářského práva (BPVRP) jak na revíru, tak v územním svazu, kde budete lovit. Může se lišit týdenní počet povolených docházek, míra a denní limit přivlastněných ryb i omezení použité výbavy (například zákaz používání háčků s protihroty, trojháčků a podobně).
Připomínáme také nejdůležitější pravidla lovu ryb ve pstruhových vodách
- Pstruh obecný, pstruh duhový i siven americký mají nejmenší lovnou míru stanovenou na 25 cm (pokud nestanovil uživatel revíru v rámci BPVRP míru vyšší).
- Denní úlovek lososovitých ryb je stanoven na 3 kusy (pokud uživatel možný počet ponechaných ryb na daném revíru v BPVRP nesnížil – u některých revírů může být omezeno ponechání konkrétních druhů ryb).
- Ponechané úlovky lososovitých ryb je nutné zapsat do povolenky ihned po ulovení včetně hmotnosti.
- Mezi povolené techniky lovu lososovitých ryb (a lipana) na pstruhových revírech patří pouze přívlač a muškaření.
- Lipan podhorní je stále hájen – sezona lipana začíná až 16. června a trvá do konce listopadu.
Připomínáme také legislativní změny platné od loňského roku, které se dotýkají pstruhových vod
- Sjednocení legislativních pojmů – muškaření
Dříve byl v legislativě odlišován způsob lovu muškařením a lovu na umělou mušku. Novelou došlo ke sjednocení terminologie, nově je tento způsob lovu nazýván v legislativě muškařením, což je dlouhodobě používaný termín i v rybářské praxi. I v Rybářském řádu ČRS se tak setkáte pouze s pojmem muškaření a jeho přesnou definicí.
- Sjednocení lovu přívlačí a muškaření ve pstruhových revírech
Dříve bylo možné lovit přívlačí na pstruhových revírech pouze v období od 16. 4. do 31. 8. Nově dochází ke sjednocení doby lovu s muškařením, a rybáři tak mohou obě metody lovu využívat až do 30. 11. V případě přívlače však platí, že od 1. 9. je možné vláčet pouze s jedním jednoháčkem. Důležité je však k této změně také dodat, že možnost dalšího zpřísnění zůstává v rukou uživatele rybářského revíru prostřednictvím bližších podmínek výkonu rybářského práva, což někteří využili a zpřísnění aplikovali. Je proto nanejvýš důležité důkladně prostudovat platný Rybářský řád a bližší podmínky výkonu rybářského práva pro konkrétní územní svaz a revír.
Vzhledem k choulostivosti lososovitých druhů ryb Vás, jako každý rok, prosíme o co nejšetrnější zacházení s úlovkem, a to zejména v případě, že si ho nehodláte ponechat nebo nedosahuje nejmenší lovné míry. Připomínáme proto také již publikovaný doporučený návod na šetrnou manipulaci s úlovkem.
Přejeme všem rybářům mnoho krásných zážitků u vody a bohaté úlovky!