ČRS se intenzivně věnuje problematice olověných zátěží a hájí zájmy rybářů
Evropská komise znovu otevírá otázku zákazu olova v rybářství a myslivosti. Navrhuje postupné omezení a úplné ukončení jeho používání na základě změny nařízení REACH (Registrace, Evaluace, Autorizace a Restrikce Chemikálií). Český rybářský svaz (ČRS) v této věci podniká aktivní kroky a důrazně hájí zájmy rybářů.
Komise argumentuje, že olovo představuje nepřijatelné riziko pro životní prostředí i lidské zdraví, přičemž vychází ze studie zadané Evropskou chemickou agenturou (ECHA). Studie se však soustředila především na myslivost a dopady olověných broků na vodní ptactvo. Přestože je už dnes jejich používání na mokřadech zakázáno, přistupuje se k dalšímu zpřísnění legislativy, které se nyní týká i rybářských olověných zátěží.
ECHA navrhuje zákaz uvádění na trh i používání rybářských zátěží, šňůr a dalších výrobků obsahujících olovo nad 1 %. Uvádí také možné alternativy, jako jsou mosaz, beton, kameny, ocel, cín, zinek nebo wolfram, přičemž paradoxně některé z těchto materiálů jsou samy o sobě škodlivé pro životní prostředí.
ČRS se k navrhovanému opatření postavil jednoznačně odmítavě. Spolu s Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem životního prostředí zaslal Evropské komisi negativní stanovisko, v němž upozorňuje, že neexistuje prokazatelný důkaz o vlivu rybářských olověných zátěží na zvyšování obsahu olova ve tkáních vodních živočichů.
Jedná se o zásadní téma, kterému se ČRS intenzivně věnuje, a i nadále bude prosazovat zájmy rybářů na všech úrovních jednání. O vývoji situace budeme rybářskou veřejnost průběžně informovat.
za ČRS Lukáš Mareš, Pavel Vrána