Občas se však vyskytnou případy, kdy rybáři takovou situaci řeší „po svém“ zakoupením další povolenky k lovu ryb a pokračují v lovu. Zde je ovšem zcela na místě upozornění a vysvětlení, čeho se takový rybář tímto jednáním dopouští a jaké mohou být následky.
Zadržením povolenky rybářskou stráží je naplněn účel zákona (ono ratio legis – smysl zákona) spočívající v tom, že tomu, kdo porušil zákonem stanovenou povinnost, má být znemožněno pokračování v rybolovu, a to až do rozhodnutí kárného orgánu. Dozorčí komise jako kárný orgán pak ve své pravomoci rozhodne.
Koupí další povolenky v tomto období se sice rybář nedopouští činnosti v rozporu se zákonem o rybářství, neboť rybáři není zakázáno zakoupit si více povolenek, nicméně pokud na základě takto nově pořízené povolenky (nebo jiné již dříve zakoupené povolenky) pokračuje v lovu ryb, tzn. vykonává rybářské právo, pak jde jednoznačně o postup obcházející zákon. A v kárném řízení není problém mu prokázat zaviněné porušení členských povinností (§ 5 odst. 1, § 4 odst. 2 písm. a/ Stanov ČRS) a uložit kárné opatření, které může znamenat i vyloučení z ČRS.
Je tedy opravdu na místě upozornit všechny rybáře, že po zadržení povolenky rybářskou stráží a výzvě k ukončení lovu ryb nelze řešit takto vzniklou situaci zakoupením nové povolenky a pokračováním v lovu ryb. Rybář má vyčkat na projednání přestupku a vydání rozhodnutí o kárném opatření příslušnou dozorčí komisí MO, které je členem.
V této souvislosti doplňujeme informaci, že v současné době pracuje ČRS na centrálním informačním systému, jehož součástí bude i evidence zadržených povolenek, kdy se okamžitě po jejím zadržení tato informace zobrazí všem výdejcům a rybáři bude znemožněno vydání další povolenky k lovu ryb až do projednání přestupku dozorčí komisí (případně déle, pokud bude zadržení nebo zákaz vydání povolenky součástí kárného opatření).