Setkání členů Rady ČRS se zástupci Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny ČR a představiteli Ministerstva zemědělství
Ve čtvrtek 21. června proběhlo setkání členů Republikové rady ČRS a jednatelů územních svazů s vedením a členy Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a zástupci Ministerstva zemědělství. Po oficiální pracovní části ve Zvíkovském Podhradí pokračovala schůzka neformálně na středisku ČRS Štědronín.
Kontaktu s poslanci věnuje ČRS velkou pozornost, setkání ČRS a Zemědělského výború se již stalo tradiční událostí – v minulosti se konalo v roce 2007, 2011 a 2014. Ačkoli podle potřeby probíhají jednání statutárních zástupců ČRS s vedením Zemědělského výboru, jsou setkání s dalšími poslanci, členy ZEV, velmi důležitá. Umožňují sdílení názorů širší skupiny rybářů a politiků a hledání společného postupu v nejdůležitějších otázkách, týkajících se výkonu rybářského práva v ČR.
Zemědělský výbor patří k nejstarším a nejvýznamnějším výborům Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Pro Český rybářský svaz je jeho činnost zásadní – tento výbor projednává návrhy zákonů týkající (mimo jiné) rybářství, zemědělství i rozvoje venkova. Do kompetence Zemědělského výboru náleží projednávání rozpočtové kapitoly Ministerstva zemědělství včetně. projednání záležitostí Státního zemědělského intervenčního fondu a výdajů na Společnou zemědělskou politiku EU s dopady na státní rozpočet (přímé platby, Program rozvoje venkova, národní zdroje k provádění tržních opatření v rámci Společné organizace trhu). Dále projednává návrhy rozpočtů Státního pozemkového úřadu, Státního zemědělského intervenčního fondu a dotační programy zemědělství pro příslušný kalendářní rok. V rámci tohoto výboru je zřízeno pět podvýborů. Jedním z nich je i Podvýbor pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství.
V hlavní části jednání proběhly prezentace nejdůležitějších problémů, s nimiž se Český rybářský svaz v současnosti setkává. Řeč byla zejména o rybožravých predátorech a odmítaných náhradách za jimi způsobené škody na rybářských revírech, které musí ČRS vymáhat soudně. Diskutovány byly také podmínky a výše alokace dotačního titulu na zvýšení retenční kapacity rybníků a vodních nádrží, z něhož sice mohou čerpat podporu na odbahnění rybníků i rybářské svazy, ale prakticky je vylučuje podmínka plátcovství DPH žadatele o dotaci. Dále se hovořilo o problematice financování rybářské stráže (zejména „profesionální“) a potřebě takových legislativních opatření, která by umožnila vydávat rybářské lístky (alespoň krátkodobé) v místě výdeje povolenek k rybolovu s cílem zvýšit dostupnost rybářských lístků pro rybáře ze zahraničí v turisticky exponovaných oblastech v rámci podpory agoturistiky.
Samozřejmě také došlo na největší současný problém, kterému Český rybářský svaz čelí a bude s ním bojovat i v budoucnu – nedostatek vody a neschopnost krajiny vodu efektivně udržet. Toto téma se jako červená nit vine všemi oblastmi hospodaření v krajině – zemědělstvím, včelařstvím, myslivostí i rybářstvím. Jeho řešení bude vyžadovat celou řadu komplexních opatření a postupů, a zejména velmi intenzivní spolupráci mezi státními institucemi a zájmovými organizacemi.
Minulá setkání s poslanci a zástupci MZe přinesla celou řadu konkrétních výsledků, zejména v oblasti legislativních změn (krátkodobé a doživotní rybářské lístky, změna denní doby lovu…) a dotačních titulů, například zřízení dotačního titulu Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů, ze kterého již ČRS čerpal 33 milionů Kč (a u kterého se podařilo zabránit, díky intervenci Zemědělského výboru u ministra zemědělství, jeho snížení na třetinu). Nejdůležitějším výsledkem, který ale není příliš „vidět“, je zachování podoby zákona o rybářství, který Svazu zajišťuje kontinuitu užívání rybářských revírů.
Příjemné prostředí střediska Štědronín na břehu nádrže Orlík umožňuje projednávat s jednotlivými poslanci i po skončení oficiální části zasedání daná témata v přátelské a neformální atmosféře, což bezesporu vede k lepšímu vzájemnému pochopení priorit a potřeb jednajících stran. Nadstandardní vztahy s ČRS v průběhu setkání opakovaně ocenil nejen předseda Zemědělského výboru Ing. Jaroslav Faltýnek, ale i místopředseda tohoto výboru a předseda Podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství Ing. Pavel Kováčik a ředitel Odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství Ministerstva zemědělství Ing. Martin Žižka, Ph.D.
Pro účastníky setkání byla připravena i vyhlídková plavba lodí po revíru Rady ČRS ÚN Orlík, prohlídka střediska ČRS Štědronín a na závěr rybí raut.
Všem zúčastněným děkujeme za přijetí pozvání a věříme v úspěšnou spolupráci i do budoucna.
Tomáš Kočica: Rada ČRS